Mi a gamma-GT (GGT)? Mit jelent a magas gamma-GT érték?
A gamma-GT egy költséghatékony és gyakran végzett laborvizsgálat, amely hasznos visszajelzést ad a máj és az epeutak állapotáról.
A GGT önmagában is meglehetősen szenzitív és pontos jelzője a különböző eredetű májbetegségeknek, értékelése azonban rendszerint egyéb májfunkciós paraméterekkel együtt történik.
Mi a gamma-GT (GGT)?
A gamma-GT (gamma-glutamil-transzferáz) egy sejtmembránban elhelyezkedő enzim, amely számos szervben jelen van. Megtalálható többek között a májban, a vesékben, a hasnyálmirigyben és a belekben is.
A szérum GGT (vérvétel során ennek a mennyiségét mérik) azonban elsősorban májeredetű (1).
A gamma-GT alapvető szerepet tölt be a glutation, a szervezet egyik fontos antioxidánsának metabolizmusában, de emellett számos egyéb folyamatban is részt vesz (2).
Májfunkciós paraméterként a gamma-glutamil-transzferáznak meghatározó szerepe van a máj és az epeutak betegségeinek szűrésében és diagnosztizálásában, valamint a csont- és májeredetű elváltozások elkülönítésében.
A GGT jellemzően egyéb májenzimekkel és a májfunkció megítélésére alkalmas további paraméterekkel (GOT, GPT, alkalikus foszfatáz, bilirubin stb.) együtt szerepel a laboreredményen.
Ezek együttes értékelése ugyanis pontosabb és részletesebb képet ad a máj állapotáról, illetve segítheti a szóba jövő diagnózisok megerősítését vagy elvetését.
Rendszerint emelkedett gamma-GT szinttel találkozunk májkárosodás, epeúti elváltozás, valamint rendszeres és túlzott mértékű alkoholfogyasztás esetén is.
A gamma-GT egyéb szokásos elnevezései és rövidítései:
- GGT
- GGTP
- γ-GT
- gamma-glutamil-transzferáz
- gamma-glutamil-transzpeptidáz
A fentiek mindegyike ugyanazt az enzimet jelöli.
Mi a gamma-glutamil-transzferáz normál értéke?
A gamma-GT általános normál tartománya felnőttek esetében a következő (3):
- férfiak és 45 évnél idősebb nők: 8-38 U/l
- 45 évnél fiatalabb nők: 5-27 U/l
A GGT szintjét számos tényező befolyásolhatja, ilyen például a kor, a nem, a testsúly és a dohányzás. Általában valamivel magasabb gamma-GT szint jellemző elhízás és dohányzás esetén, a férfiakra, valamint az idősebb korosztályra (4, 5).
Ingyenes útmutató
a MEDY-től:
9 kulcsfontosságú laborparaméter, amit mindenkinek ellenőriznie kell(ene)
A különböző laboratóriumok megadhatnak a fentiektől eltérő normál tartományt, ilyenkor a labor által közölt referencia tartományt javasolt figyelembe venni.
Mit jelent a magas gamma-GT érték?
Magas GGT értékkel számos esetben találkozhatunk, fontos azonban, hogy a gamma-GT önmagában diagnózis felállítására nem alkalmas. Ezért gyakran kiegészítő vizsgálatok szükségesek a háttérben álló pontos ok felderítéséhez.
Az emelkedett érték mögött nem minden esetben áll kezelést igénylő betegség. A gamma-glutamil-transzferáz értékelése a vérszint, a kórelőzmény, a tünetek és a rendelkezésre álló egyéb leletek alapján történik.
Az emelkedés mértéke igen magas lehet alkoholos májbetegség és epepangás (epeúti elzáródás) esetén. Ilyenkor nem ritka a normál tartomány felső értékének tízszeresét meghaladó érték sem.
Jóval gyakrabban találkozhatunk azonban a felső határérték ötszörösét meg nem haladó emelkedéssel, amelynek számtalan oka lehet, például gyógyszermellékhatás, nagyobb mennyiségű alkohol fogyasztása vagy szívelégtelenség (6).
A normál GGT-szint nem feltétlenül zárja ki a lentebb felsorolt kórállapotok fennállását.
Az emelkedett gamma-glutamil-transzferáz néhány lehetséges oka:
A magas gamma-GT májeredetű okai
- májgyulladás (alkoholos, vírusos vagy autoimmun eredetű)
- epepangás (kolesztázis)
- zsírmáj (alkoholos és nem alkoholos eredetű)
- májzsugor (májcirrózis)
- elégtelen vérellátás okozta májkárosodás
- májtumor
A magasabb gamma-GT általában – de nem minden esetben – kiterjedtebb májkárosodásra utal.
Az emelkedett GGT extrahepatikus (májon kívüli) lehetséges okai
- alkoholbetegség
- cukorbetegség
- pangásos szívelégtelenség
- hasnyálmirigy-gyulladás
- hasnyálmirigy tumor
- egyes gyógyszerek (lásd lentebb)
- dohányzás (5)
- elhízás (5)
Néhány gyógyszer, amely növelheti a GGT-szintet (7):
- fenobarbitál
- fenitoin
- rifampicin
- karbamazepin
- valproát
- metotrexát
- orális fogamzásgátlók
- heparin
- furoszemid
Nem minden felsorolt gyógyszer emeli egyforma mértékben a GGT-szintet. Emelkedés esetén a gamma-GT értéke többnyire nem haladja meg a normál tartomány felső határértékének két-háromszorosát. Természetesen az egyes gyógyszerek mellékhatásai egyénenként igen eltérőek lehetnek, és sok esetben egyáltalán nem is jelentkeznek.
Egyes gyógyszerek ún. enzimindukció útján növelik a gamma-GT vérszintjét, ami annyit jelent, hogy hatásukra megnő a sejtekben a GGT mennyisége, és ennek a következménye lesz a magasabb vérszint. Ilyen esetekben tehát általában nem májkárosodás az oka az emelkedett értéknek.
A GGT vérszintje igen gyakran (de nem minden esetben) magas rendszeres, nagyobb mennyiségű alkoholfogyasztás esetén. A gamma-glutamil-transzferázt ezért gyakran használják alkoholbetegek állapotának követésére is.
A magas GGT egyik leggyakoribb oka Magyarországon a túlzott mértékű alkoholfogyasztás.
A gamma-GT értéke epeúti és a májbetegségek esetén egyaránt megemelkedhet, ezért azok elkülönítésére önmagában nem alkalmas. Ilyenkor egyéb markerek (pl. bilirubin, alkalikus foszfatáz) értékelésére és egyes esetekben további vizsgálatokra is szükség lehet.
Emelkedett alkalikus foszfatáz szint esetén a gamma-GT értéke segíthet elkülöníteni a csont- és a májérintettséget. Az alkalikus foszfatáz értéke ugyanis mindkét esetben megnőhet, míg a GGT szintjét a csontbetegségek rendszerint nem befolyásolják.
Az alkalikus foszfatázról bővebben itt olvashatsz.
Májkárosodásra utaló tünetek
A magas gamma-GT mellett jelentkező tüneteket nem maga a májenzim-emelkedés okozza, hanem az azt kiváltó alapbetegség. Az emelkedett gamma-glutamil-transzferáz nem feltétlenül társul tünetekkel.
A májkárosodásnak számos különböző tünete lehet a súlyosságtól, az egyéb szervek érintettségétől és a kiváltó októl függően.
Néhány tünet, amely májbetegségre, illetve májkárosodásra utalhat:
- sárgaság
- hányinger, hányás
- viszketés
- sötét színű vizelet
- világos színű széklet
- hasi fájdalom
- állandó gyengeség, fáradékonyság
Mit jelent, ha a májfunkciós paraméterek közül csak a GGT emelkedett?
A GGT izolált emelkedése gyakran – de nem kizárólag – enzimindukcióra vezethető vissza, vagyis ilyenkor nem feltétlenül áll májkárosodás a háttérben.
Enzimindukció során egy molekula (pl. alkohol, gyógyszer) hatására nő meg az adott enzim (ebben az esetben a gamma-GT) mennyisége, ezáltal fokozódik az enzimaktivitás, amely hatással lesz az enzim vérszintjére is.
Hogyan lehet csökkenteni a magas GGT értéket?
A gamma-glutamil-transzferáz önmagában csak egy hasznos marker, amely felhívja a figyelmet az emelkedést kiváltó folyamatokra.
Ahhoz, hogy a gamma-GT szintje csökkenjen, a magas érték hátterében álló okot vagy okokat kell elsődlegesen felderíteni és megszüntetni. Ezt követően idővel a GGT értéke is mérséklődni fog.
Ha például a magas szint oka az alkoholfogyasztás, akkor a gamma-GT csökkentésének a módja az alkohol adagjának csökkentése vagy annak teljes mellőzése. Ilyenkor a GGT értékében általában néhány hét elteltével már jelentős esés figyelhető meg.
Fontos: rendszeres, túlzott mértékű alkoholfogyasztás esetén az ital hirtelen elhagyása megvonási tüneteket eredményezhet, ezért leszokási szándék esetén ilyenkor javasolt szakember segítségét kérni.
A kezelőorvos a diagnózis függvényében tesz javaslatot a GGT csökkentéséhez szükséges lépéseket illetően.
Nincs tehát egy általános érvényű módszer a GGT csökkentésére, annak módja mindig az adott esettől függ.
Miért kéri az orvos a gamma-GT szint ellenőrzését? Mikor van szükség a vizsgálatra?
A GGT számos okból kifolyólag szerepelhet a kért vizsgálatok között. Az orvos leggyakrabban a következő esetekben kéri a vizsgálatot:
- rutinlabor részeként
- a májat vagy epeutakat érintő megbetegedés gyanújakor
- korábbi emelkedett GGT érték esetén
- ismert betegség (és a kezelés) kontrollja céljából
- májbetegség emelkedett rizikója esetén szűrés céljából
- olyan gyógyszerek szedésekor, amelyek májkárosodást okozhatnak
Emelkedett érték esetén a kórisme pontos felállításához további vizsgálatokra (pl. hasi ultrahang) is szükség lehet.
Hogyan kell felkészülni a vizsgálatra? Mi befolyásolhatja a GGT értékét?
A gamma-glutamil-transzferáz értékének meghatározásához vénából vett minta szükséges. A legtöbb esetben javasolt az éhgyomorra történő vérvétel, főleg, ha egyéb, ezt igénylő paraméterek vizsgálata is történik.
Az alkohol és néhány gyógyszer befolyásolhatja a gamma-GT értékét. Ezért a rendszeresen szedett gyógyszerekről (és egyéb szerekről) a kezelőorvost mindig érdemes tájékoztatni a vizsgálat előtt (az orvos javasolhatja az alkoholfogyasztás és egyes gyógyszerek vérvétel előtti szedésének ideiglenes felfüggesztését).