Magas amiláz érték a laborban: mit érdemes tudni?

Szerző: Dr. Móra Balázs
Módosítva: 2023.07.07.

Az amiláz vérszintjének meghatározására viszonylag gyakran kerül sor laborvizsgálat során. Az amiláz elsősorban a hasnyálmirigy és a nyálmirigyek által termelt enzim, amelynek a szénhidrátok lebontásában van fontos szerepe.

A magas amiláz hasnyálmirigy érintettségre utalhat, de az értéke egyéb kórállapotokban is emelkedett lehet.

Mi az amiláz?

Az amiláz egy enzim, vagyis egy olyan fehérje, amely segít felgyorsítani bizonyos kémiai reakciókat: feladata az összetett szénhidrátok (keményítő) egyszerű cukrokká történő lebontása, amely lépés elengedhetetlen azok felszívódásához.

Hirdetés

Az amilázt nagy mennyiségben termelik a nyálmirigyek és a hasnyálmirigy is. Normál esetben azonban csak kis hányada jelenik meg a véráramban. Az amiláznak többféle formája létezik, emberekben és emlős állatokban az alfa-amiláz a jellemző típus (1).

Az amiláz tehát alapvető szerepet játszik az elfogyasztott összetett szénhidrátok lebontásában és felszívódásában.

Mi az amiláz normál tartománya?

A szérum amiláz referencia tartománya 30 és 110 U/l közé esik, ezek az értékek azonban laboronként kismértékben változhatnak (2).

Az amiláz szintjét leggyakrabban a vérszérumból határozzák meg, a vizeletből történő meghatározásra ritkábban kerül sor.

A magas amiláz érték lehetséges okai

A szérum amilázszint számos kórállapotban megemelkedhet, a magas érték alapvetően azonban kétféle okra vezethető vissza:

  • nagyobb mennyiségű enzim kerül be a véráramba
  • veseműködés zavara miatt csökken a kiválasztás mértéke

A jelentősen megemelkedett érték egyik gyakori oka a heveny hasnyálmirigy-gyulladás. Ilyenkor az amiláz szintje gyakran a felső határérték több mint háromszorosára emelkedik 12 órán belül, amely már jelentősen emelkedett értéknek számít (3).

Az amiláz a heveny hasnyálmirigy-gyulladásnak viszonylag érzékeny, de nem specifikus markere (4). Ez azt jelenti, hogy hasnyálmirigy-gyulladás fennállásakor az esetek többségében megemelkedik a szintje, ugyanakkor az emelkedett értéknek önmagában számos egyéb oka is lehet. Éppen ezért a diagnózis felállításához elengedhetetlen a klinikai kép egészének az értékelése.

Hirdetés
Epekő okozta hasnyálmirigy-gyulladás magas amiláz értékkel
Beékelődött epekő okozta hasnyálmirigy-gyulladás - Illusztráció: Medy

A szérum amilázszinthez hasonlóan a szérum lipázszint is gyakran jelentősen emelkedik heveny hasnyálmirigy-gyulladásban.

A lipáz előnye, hogy az amilázhoz képest tovább marad emelkedett (akár 14 napig), specifikusabb a hasnyálmirigyre és néhány eseteben (pl. magas trigliceridszint mellett) megbízhatóbban jelzi a gyulladást, mint az amiláz, amely ilyen esetekben normál maradhat (5).

Ezért a lipáz szintjének ellenőrzése segíthet a nem hasnyálmirigy eredetű amilázemelkedés elkülönítésében is (mivel ilyenkor a lipáz szintje tipikusan a normál tartományon belül marad) (6, 4, 7).

Az amiláz és a lipáz szintje akut hasnyálmirigy-gyulladás esetén rendszerint jelentősen meghaladja a normál tartomány felső határértékét, ugyanakkor a normál szérumszint nem zárja ki a betegség fennállását (8).

A lipázról bővebben itt olvashatsz.

A magas amiláz okai lehetnek:

  • hasnyálmirigy-gyulladás
  • hasnyálmirigyet érintő egyéb elváltozások (pl. tályog, hasnyálmirigytumor, cisztás fibrózis, trauma stb.)
  • veseelégtelenség
  • nyálmirigygyulladás (pl. fertőzés, trauma vagy a kivezetőcsövek elzáródása miatt)
  • epehólyag-gyulladás, epekövesség
  • alkoholbetegség
  • bélelzáródás, bélperforáció
  • gyomor-bélhurut (gasztroenteritisz)
  • peptikus fekély
  • gyulladásos bélbetegség (IBD)
  • cöliákia (lisztérzékenység)
  • vakbélgyulladás
  • májbetegség
  • diabéteszes ketoacidózis
  • különböző szerveket érintő daganatos elváltozások (pl. hasnyálmirigy, tüdő, mell, vastagbél, petefészek, nyálmirigy, myeloma multiplex)
  • nőgyógyászati megbetegedések (pl. petefészek ciszta, rupturált ektópiás terhesség)
  • sebészeti beavatkozások, ERCP vizsgálat
  • makroamilázémia (ilyenkor az alfa-amiláz a plazmában makromolekulákhoz kötődik és azokkal komplexeket képez; az így létrejött nagyobb méretű makroamiláz a vesén keresztül kevésbé filtrálódik, így a szérumban nagyobb enzimaktivitás mérhető)
  • gyógyszermellékhatás (pl. egyes antibiotikumok, acetilszalicilsav, metildopa, opioidok) stb. (9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16)

A véráramban megjelenő amiláz a veséken keresztül választódik ki. Ezért emelkedett szérumszint esetén (normál vesefunkció mellett) az amiláz a vizeletben is magasabb koncentrációban fog megjelenni, napokkal azután is, hogy a szérumban már normalizálódott a szintje (17).

Hirdetés

Milyen tünetekkel járhat a magas amilázszint?

A magas amilázzal járó tünetek mindig az azt kiváltó, mögöttes kórállapottól függenek. Az emelkedett érték önmagában tehát nem jár jellegzetes tünetekkel.

A heveny hasnyálmirigy-gyulladás néhány jellegzetes tünete:

  • heves hasi fájdalom, amely a hátba sugározhat
  • hasi (epigasztriális) nyomásérzékenység
  • hányinger, hányás
  • láz
  • szapora szívverés
  • hasűri folyadékgyülem
  • étvágytalanság és puffadás

Hogyan lehet csökkenteni az emelkedett szintet?

Magas amiláz érték esetén az első teendő a háttérben álló ok(ok) felderítése, ami a kezelőorvos feladata. A kezelést alapjaiban határozza meg ugyanis a mögöttes elváltozás, amely igényelhet akár sürgősségi ellátást is (pl. hasnyálmirigy-gyulladás).

Az emelkedett szintet tehát a kiváltó ok megfelelő kezelésével lehet csökkenteni, amelyhez nélkülözhetetlen a pontos diagnózis felállítása, valamint gyakran további vizsgálatok elvégzése is.

Hogyan kell felkészülni a vizsgálatra?

A szérum amilázszintet vénás vérből vett mintából állapítják meg. A vizsgálat előtt javasolt az alkoholfogyasztás mellőzése, valamint fontos, hogy a kezelőorvos tudjon a szedett gyógyszerekről (beleértve a táplálékkiegészítőket és a vény nélkül kapható szereket is).

Hirdetés

Gyakori kérdések

A normális amilázszint kizárja a hasnyálmirigy-gyulladást?

Hasnyálmirigy-gyulladás normál amiláz érték mellett is előfordulhat. A diagnózis felállításakor az orvos figyelembe veszi a panaszokat, illetve az egyéb vizsgálati eredményeket is.

Megemelkedik az amiláz hasnyálmirigyrák esetén?

A hasnyálmirigyrák járhat magas amilázszinttel, a megemelkedett értéknek azonban számos egyéb oka is lehet. A normális (vagy akár alacsony) szérum amilázszint ugyanakkor nem zárja ki a hasnyálmirigyrákot, melyet elsősorban képalkotó vizsgálatokkal (pl. UH, CT), valamint biopsziát követő szövettani vizsgálattal igazolnak.

Mi a teendő magas érték esetén?

Mivel az emelkedett amiláz hátterében számtalan tényező állhat, ilyenkor javasolt a kezelőorvossal konzultálni, aki a tünetek, a kórelőzmény és a rendelkezésre álló leletek ismeretében véleményt ad arról, hogy aktuálisan van-e szükség további teendőre.

Borítókép: Wikimedia

Ha tetszett a cikk, hasonló tartalmakért kövesd az új Facebook oldalunkat!
Iratkozz fel ingyenes és hasznos tartalmakért!
Ezek is érdekelhetnek: