BMI Kalkulátor: Számítsd ki a testtömegindexed!

Szerző: Dr. Móra Balázs
Módosítva: 2025.01.03.

A BMI, vagyis a testtömegindex kiszámítása egy széles körben alkalmazott módszer annak megállapítására, hogy adott testsúly a magassághoz viszonyítva az egészséges tartományba esik-e.

BMI Kalkulátor

Ezzel az interaktív BMI kalkulátorral pillanatok alatt kiszámítható a BMI értéke. Ehhez csak a magasságot és testsúlyt kell megadni.

Hirdetés

BMI Kalkulátor

cm
kg
BMI érték:
Kategória:

Megjegyzés: Ez a kalkulátor felnőttek részére készült, gyermekek esetében a számítási módszer eltérő (lásd utolsó fejezet).

Mi a BMI (testtömegindex)?

A BMI (angolul Body Mass Index, magyarul testtömegindex, TTI) értéke a magasság és a testsúly megadásával számolható ki egy képlet alapján.

A kapott eredmény megmutatja, hogy az egyén testsúlya a magasságához viszonyítva az egészséges tartományba esik-e.

A testtömegindex segítségével a vizsgált személy könnyen, egy egyszerű kalkulációt követően besorolható valamelyik fő testsúly-kategóriába.

Mivel a BMI kiszámítása gyorsan és költségek nélkül elvégezhető, kifejezetten hasznos eszköz a különböző, elhízással, illetve alultápláltsággal kapcsolatos egészségügyi kockázatok azonosítására.

Hogyan kell kiszámítani a BMI-t?

A BMI kiszámításához két adatra van szükség:

  • testsúly (kg-ban)
  • magasság (méterben)

A BMI kiszámításához a kilogrammban megadott testsúlyt el kell osztanunk a méterben megadott magasság négyzetével. Az így kapott érték a BMI, melynek mértékegysége kg/m2.

A kiszámításhoz szükséges képlet:

BMI = testsúly (kg) / [magasság (m) x magasság (m)]

Példa:

Ha egy személy 75 kg és 172 cm magas, akkor a BMI kiszámításához a 75 kg-ot el kell osztani az 1,72 méter négyzetével, vagyis 2,9584-el, így eredményként 25,4-es BMI-t kapunk.

Hirdetés

BMI kategóriák

A BMI-nek, vagyis a testtömegindexnek a következő kategóriái léteznek:

BMI értéke (kg/m2)BMI kategória
18,5 alattsoványság
18,5–24,9normál testsúly
25–29,9túlsúly
30–34,9elhízás (I. fokú elhízás)
35–39,9súlyos elhízás (II. fokú elhízás)
40 és feletteextrém elhízás (III. fokú elhízás)
A felnőtt BMI WHO által megadott kategóriái (1)

BMI grafikon

Az alábbi grafikon segít átlátni az adott magassághoz tartozó egészséges testsúlytartományt felnőttek számára. Ezt a tartományt zöld sávval jelöltük az ábrán, ezen belül a BMI végig 18,5 és 25 közé esik.

Ingyenes útmutató
a MEDY-től:

9 kulcsfontosságú laborparaméter, amit mindenkinek ellenőriznie kell(ene)

E-book borító

A grafikon a kalkulátorhoz hasonlóan a BMI meghatározásában is segít:

  • első lépésként meg kell keresni a vízszintes tengelyen a testsúlyt
  • majd a függőleges tengelyen a testmagasságot
  • ezután követve a testsúlyhoz és a magassághoz tartozó vonalakat, azok metszéspontjában pedig megkapjuk a BMI megközelítő értékét és a hozzá tartozó kategóriát
színes BMI grafikon

Milyen egészségügyi kockázatokkal járhatnak az egyes BMI kategóriák?

Soványság (BMI 18,5 alatt)

A kóros soványság alultápláltsággal járhat együtt, amely többek között gyengébb immunfunkciókkal, tápanyaghiánnyal, gyengébb csontozattal és termékenységi problémákkal járhat együtt.

Normál testsúly (BMI 18,5-24,9)

Az ebbe a kategóriába eső egyéneknek kisebb a kockázata a különböző testsúllyal kapcsolatos egészségügyi problémákat illetően.

Túlsúly (BMI 25-29,9) és elhízás (BMI 30 fölött)

A túlsúly és az elhízás számos betegség kockázatát növeli, elhízás esetén jellemzően még nagyobb a rizikója az alábbi elváltozásoknak:

  • szív- és érrendszeri megbetegedések
  • magas vérnyomás
  • inzulinrezisztencia
  • 2-es típusú cukorbetegség
  • policisztás ovárium szindróma (PCOS)
  • ízületi gyulladás
  • alvási apnoe
  • epekő
  • egyes daganattípusok (pl. mellrák, vastagbélrák)
  • hangulatzavarok stb. (2, 3, 4, 5, 6)

Fontos megjegyezni, hogy bár a normál testtömeg jelentősen csökkenti a fenti betegségek kialakulását, nem zárja ki teljesen azok megjelenését, hiszen számos tényező hozzájárulhat egy-egy kórállapot kialakulásához.

Hirdetés

A BMI korlátai és hátrányai

A testtömegindex jól alkalmazható a testsúly gyors megítéléséhez, egyszerűségéből adódóan azonban számos korlátja van, melyek közül a legjelentősebbek:

  • nem képes a zsír- és az izomtömeg elkülönítésére: a nagy izomtömeggel rendelkező egyéneknek magasabb lesz a testtömegindexük annak ellenére, hogy a testzsírszázalékuk alacsony, így a BMI érték alapján a túlsúlyos kategóriába eshetnek, miközben teljesen egészséges a testösszetételük
  • nem veszi figyelmebe a zsíreloszlást: nem képes elkülöníteni és meghatározni a bőr alatti (szubkután) és a belső szervek körül felhalmozódó zsigeri (viszcerális) zsírmennyiséget; egészségügyi szempontból a viszcerális zsírtömeg jóval veszélyesebb, mint a szubkután zsír
  • nem veszi figyelembe a nemet és az életkort: idősebb életkorban például csökken az izomtömeg, ezért egyes esetekben a BMI normál értéket mutat miközben a zsírszövet mennyisége a kívánatos értéknél magasabb; a nőknek jellemzően magasabb a testzsírszázalékuk, mint a férfiaknak, ami szintén torzíthatja az eredményt

Miért nem elég önmagában a BMI? Milyen vizsgálatokkal érdemes azt kiegészíteni?

A BMI mellett számos egyéb vizsgálat létezik, melyek alkalmasak a testsúllyal és a zsírszövet mennyiségével kapcsolatos kockázatok felmérésére.

Az egyik ilyen, otthon is egyszerűen elvégezhető vizsgálat a haskörfogat mérése. A hasi elhízás ugyanis rendszerint szorosabb összefüggést mutat a különböző egészségügyi kockázatokkal (pl. szívbetegség, metabolikus szindróma, 2-es típusú cukorbetegség), mint a BMI (7).

A haskörfogatot álló helyzetben, kilégzést követően az utolsó borda alsó széle és a csípőlapát felső része közötti távolság felénél kell lemérni.

Hirdetés

A haskörfogat eredményének értékelése:

  • nőknél:
    • 80 cm alatt: kis rizikó
    • 80 és 88 cm között: közepes rizikó
    • 88 cm felett: nagy rizikó
  • férfiaknál:
    • 94 cm alatt: kis rizikó
    • 94 és 102 cm között: közepes rizikó
    • 102 cm felett: nagy rizikó (8)

A képalkotó vizsgálatok közül a szervek körüli zsírmennyiség kimutatására az egyik legalkalmasabb a DEXA vizsgálat (tartalmaznia kell a VAT, vagyis a viszcerális zsír vizsgálatot!). Emellett CT, valamint MR vizsgálattal is jól felmérhető a belső szervek körüli zsíreloszlás.

Mindezeket a komplex rizikófelmérés céljából érdemes laborvizsgálattal is kiegészíteni, amelynek többek között tartalmaznia kell az LDL-koleszterin, a HDL-koleszterin, a trigliceridek, és az éhomi vércukor értékének meghatározását is.

BMI mérése gyermekek esetében

A gyermekek szervezete folyamatos fejlődésben, növekedésben van, ezért náluk nem alkalmazhatóak a felnőttek számára létrehozott BMI kategóriák, így a hagyományos BMI kalkulátor sem használható.

Ehelyett BMI percentilis görbék használatosak, amelyek megmutatják, hogy a vizsgált gyermek testtömegindexe hogyan viszonyul a vele azonos nemű és korosztályba tartozó gyermekekéhez. A percentilis értéke 0 és 100 közé eshet.

Hirdetés

Ha például a kapott percentilis értéke 70, akkor az azt jelenti, hogy 100 azonos korú és nemű gyermekből 70-nél magasabb a vizsgált gyermek BMI-je (és 30-nál alacsonyabb).

A normál tartomány az 5 és 85 percentilis értékek közé esik (9).

Ha tetszett a cikk, hasonló tartalmakért kövesd az új Facebook oldalunkat!
Iratkozz fel ingyenes és hasznos tartalmakért!
Ezek is érdekelhetnek:

Kapcsolódó cikkek

Medy logo
Kövess minket Facebookon is! 
Követem!