HDL-koleszterin: mit jelent az alacsony és a magas érték?
A HDL-koleszterin fontos szerepet tölt be a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, mivel képes az érfalakban lerakódott felesleges koleszterin felvételére és elszállítására.
Mi a HDL-koleszterin (HDL-C)?
A HDL-koleszterint (rövidítve HDL-C) gyakran emlegetik “jó” koleszterinként is, mivel megfelelő koncentrációban képes csökkenteni a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
A koleszterin egy lipid, vagyis egy zsírszerű anyag, amelyre a szervezetnek számos folyamatban szüksége van: ilyen például a hormonok termelése és a sejtek membránjának felépítése.
A koleszterin azonban (mivel vízben nem oldódik) a véráramban nem önmagában, hanem gömbszerű, fehérjéket és zsírokat tartalmazó képződményekben szállítódik, melyeket lipoproteineknek hívunk.
A két legismertebb lipoprotein a HDL (high-density lipoprotein - nagy sűrűségű lipoprotein) és az LDL (low-density lipoprotein - alacsony sűrűségű lipoprotein).
Mi a fő különbség az HDL és az LDL között?
Míg az LDL képes átjutni az artériák falán, és hajlamos ott is ragadni a szállított koleszterinnel együtt (ami érelmeszesedéshez és plakk-képződéshez vezethet), addig a HDL a felesleges koleszterint az artériák felől a májba szállítja, ahonnan az távozhat a szervezetből.
Míg a magas LDL-koleszterin szint fokozza az érelmeszesedést és a szívbetegség kialakulásának kockázatát, addig a magasabb HDL-koleszterin szint - egy bizonyos határig - rendszerint védő hatású.
A magas LDL-koleszterin okairól és kezelési lehetőségeiről itt olvashatsz.
Normál érték
A HDL-koleszterin értékét a lipid profil vizsgálat részeként határozzák meg. A magasabb érték általában jobb, mint az alacsonyabb, bár vannak kivételek (általában 2,1 mmol/l felett már nőhet a kockázat, a részleteket lásd lentebb).
Nők esetében 1,3 mmol/l, míg férfiaknál 1 mmol/l alatti HDL-koleszterin szint esetén fokozottabb a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata.
Ingyenes útmutató
a MEDY-től:
9 kulcsfontosságú laborparaméter, amit mindenkinek ellenőriznie kell(ene)

A legtöbb labor a normál érték alsó határaként a fenti számokat adja meg, ideális esetben azonban a HDL-C szint 1,6 mmol/l-nél magasabb (1).
Nem | Fokozott kockázat | Kívánatos érték |
---|---|---|
Nő | 1,3 mmol/l alatt | 1,6 mmol/l felett |
Férfi | 1 mmol/l alatt | 1,6 mmol/l felett |
A fenti határértékek tájékoztató jellegűek és bizonyos esetekben egyénenként változhatnak. Az életkor, a kórelőzmény, a társbetegségek és egyéb kockázati tényezők mind befolyásolhatják a HDL-koleszterin célértékét.
Magas trigliceridszint esetén ne felejts el ránézni erre a hasznos cikkre is.
Mit jelent az alacsony HDL-koleszterin szint?
A laborleleten szereplő alacsony HDL-C értéknek számos oka lehet, és általában több tényező együttes hatása okozza a normálisnál alacsonyabb szintet.
Nők esetében 1,3 mmol/l alatt, míg férfiak esetében 1 mmol/l alatt beszélünk alacsony szintről.
Az alacsony HDL-koleszterin szint főbb okai
Életmódbeli tényezők
- túlsúly és elhízás, különösképp a hasi elhízás, amely a belső szervek körül felhalmozódott többlet zsírszövetre utal; 25-ös vagy magasabb BMI túlsúlyra, míg 30-as vagy annál magasabb elhízásra utal (a Medy interaktív BMI kalkulátorát itt találod)
- fizikai aktivitás hiánya
- dohányzás
- ultrafeldolgozott ételek és finomított szénhidrátok (pl. pékáruk, sütemények, cukros italok) túlzott mértékű fogyasztása (a szénhidrátokról bővebben itt olvashatsz)
- nagyon alacsony zsírtartalmú étrend (pl. szigorú vegetáriánus) (4, 5, 6)

Betegségek és kóros állapotok
- metabolikus szindróma
- inzulinrezisztencia és 2-es típusú cukorbetegség
- májbetegség (pl. májgyulladás, cirrózis, májelégtelenség)
- krónikus gyulladásos folyamatok (7)
Gyógyszerek
- néhány gyógyszer mellékhatásként egyes esetekben csökkentheti a HDL-C szintet; ilyenek például a béta-blokkolók, anabolikus szteroidok, benzodiazepinek, progeszteron tartalmú gyógyszerek, tiazid vízhajtók (pl. fogamzásgátlók); fontos, hogy semmilyen gyógyszer szedését ne hagyjunk hirtelen abba a HDL-C érték csökkentése érdekében a kezelőorvos tudta nélkül (8, 9)
Genetikai betegségek (ritkán fordulnak elő)
- ApoA1 hiány: az apolipoprotein A1 (rövidítve apoA1) a HDL részecskékre jellemző fehérje, amely ritkán genetikai okokból kifolyólag hibásan képződik, ami zavart okoz a HDL képződésében
- Familiáris kombinált hiperlipidémia: magas trigliceridszint, magas LDL-koleszterin, és alacsony HDL-koleszterin szint jellemzi
- Tangier betegség: nagyon ritka rendellenesség, amely kifejezetten alacsony HDL-C szinttel jár együtt (10)
Milyen kockázatokkal járhat az alacsony HDL-koleszterin szint?
- érelmeszesedés: alacsony HDL-C esetén testszerte fokozódik az érelmeszesedés folyamata
- koszorúér-betegség: a szív izomzatát tápláló koszorúerek beszűkülése majd elzáródása szívinfarktushoz vezethet
- agyi infarktus (stroke): ilyenkor az agyi erek záródnak el, melynek következtében az érintett agyi terület oxigénellátása károsodik
- perifériás artériás betegség: ebben az esetben a beszűkült verőér a végtagok vérellátását korlátozza (gyakrabban érintettek az alsó végtagok)
- metabolikus szindróma és 2-es típusú cukorbetegség: az alacsony HDL-koleszterin érték a metabolikus szindróma egyik jellemzője, míg a 2-es típusú cukorbetegségre jellemző inzulinrezisztencia jellemzően a zsíranyagcsere zavarával jár együtt (11, 12)
Hogyan lehet növelni a HDL-koleszterin szintet?
Az alacsony HDL-koleszterin szint kezelésére sohasem izoláltan kerül sor, vagyis ilyenkor az egyéb laborelváltozásokat, tüneteket, társbetegségeket, kórelőzményt is figyelembe véve kell a kezelőorvossal megbeszélni a szükséges beavatkozásokat.
A magas HDL-koleszterin szint nem ellensúlyozza a magas LDL-koleszterin szint káros hatásait.
Ezért magas LDL-C érték esetén a hangsúlyt annak csökkentésére kell fektetni. Amennyiben elérhető, még pontosabb eredményt kapunk, ha az apoB szintet is ellenőrizzük, amiről bővebben ebben a cikkben olvashatsz. A cél mindig a teljes lipid profil javítása, ennek része a HDL-C szint emelése.
A HDL-koleszterin szint növelése általában komplex beavatkozást igényel, melyek közül kiemelt szerep jut az életmódváltásnak.
Étrend:
- Kerülendőek az ultrafeldolgozott ételek és a finomított szénhidrátok, különös tekintettel a hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszerekre (pl. pékáruk, sütemények, cukros üdítőitalok, finomlisztből készült ételek, bolti készételek stb.)
- Egészséges zsírok bevitelének növelése: egyszeresen (omega-9) és többszörösen telítetlen (omega-3) zsírsavakat tartalmazó élelmiszerek fogyasztásával (pl. extra szűz olívaolaj, vadon fogott halak, dió, lenmag, avokádó)
- Rostbevitel növelése: pl. útifűmaghéj, zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával
Testmozgás:
- rendszeres aerob testmozgás (pl. futás, biciklizés, úszás, séta), közepes intenzitás esetén heti 150-300 perc (több napra elosztva) néhány hónap után 4-18%-al növelheti a HDL-szintet, egyes tanulmányok szerint napi 30 perc mozgás is javíthat a HDL-C értékén (a mozgásnak természetes számtalan egyéb jótékony hatása is van) (13)
Túlsúly esetén fogyás:
- a normál testsúly fenntartásának kiemelten fontos szerepe van a zsíranyagcsere zavarok rendezésében; már akár 5-10% testsúlyvesztés is javíthat a HDL-C és LDL-C értékeken (14)
Dohányzásról való leszokás:
- a dohányzás elhagyását követően gyakran már három hét elmúltával növekedni kezd a HDL-szint (15)
Gyógyszerek és táplálékkiegészítők:
- direktben és izoláltan a HDL-koleszterin szintet nem szokás gyógyszeresen célozni, inkább az a jellemző, hogy a magas LDL-koleszterin és trigliceridszint terápiás kezelésének hatására a HDL-C érték is javulást mutat (pl sztatinok vagy fibrátok hatására)
- táplálékkiegészítők közül a halolaj (vérhígító szedése esetén a kezelőorvossal egyeztetni kell!) és az útifűmaghéj (vagy egyéb típusú rostbevitel) javíthat a lipid profilon, ami a HDL-C szint enyhe növekedését is eredményezheti
- a HDL-koleszterin szint gyógyszeres emelése ezidáig nem volt eredményes a szívinfarktus kockázatának csökkentésében (16)

Mit jelent a magas HDL-koleszterin érték?
A magas HDL-koleszterin szint rendszerint előnyös, mivel a szív- és érrendszeri betegségek csökkent rizikójával társul.
A túlságosan magas szint azonban már nem feltétlenül védő hatású, sőt bizonyos esetekben akár káros is lehet. Ezt valószínűleg hibásan működő HDL részecskék okozzák, melynek genetikai okai lehetnek.
Mi számít túl magas szintnek?
Egy nemrégiben elvégzett vizsgálat szerint nők esetében 2,6 mmol/l, míg férfiak esetében 2,1 mmol/l feletti HDL-C érték fokozott kockázatot jelent (17).
Mi okozhat magas HDL-C szintet?
- pajzsmirigy működési zavar
- májbetegség
- fertőzés és krónikus gyulladás
- rendszeres alkoholfogyasztás
- egyes gyógyszerek (pl. fibrátok, sztatinok, nagy dózisú niacin, bizonyos antiepileptikumok)
- egyes ritka genetikai rendellenességek
- nagyobb mennyiségű telített zsírbevitel szintén növelheti a HDL-C szintjét, ugyanakkor ilyenkor jellemzően az LDL-koleszterin szintje is növekszik (18, 19)
Ha HDL-ről van szó, akkor tehát a minőség legalább olyan fontos, ha nem fontosabb, mint a mennyiség. Ez lehet az oka annak, hogy a HDL-koleszterin emelésére kifejlesztett gyógyszerek ezidáig nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, és érdemben nem csökkentették a szív- és érrendszeri betegségek előfordulását.