Magas neutrofil granulocita a laborban: okok és tünetek

Szerző: Dr. Móra Balázs
Módosítva: 2024.08.14.

A vérképvizsgálat fontos és alapvető részét képezi a neutrofil granulociták számának és arányának meghatározása. Ilyenkor számos esetben találkozhatunk emelkedett értékkel, amelynek a hátterében változatos okok állhatnak.

Mi a neutrofil granulocita?

A neutrofil granulociták (más néven neutrofilek) a legnagyobb számban előforduló fehérvérsejtek a keringésben, ezáltal központi szerepet töltenek be az immunrendszer működésében (az immunrendszerről bővebben itt olvashatsz).

Hirdetés

A neutrofilek fő feladata a szervezetbe bejutó, idegen mikroorganizmusok, mint például baktériumok, vírusok, gombák és paraziták elpusztítása.

A neutrofil granulociták tehát fontos szerepet töltenek be a fertőzések során az első vonalbeli küzdelemben. Ilyenkor a számuk megnövekszik, és a fertőzés helyére érkezve, rövid időn belül megkezdik a patogének bekebelezését és elpusztítását. A folyamat következményeként keletkező genny nagy része elhalt szöveti törmelék és neutrofilek együttese.

Mi a neutrofil granulocita normál értéke? Mikor beszélünk magas értékről, vagyis neutrofíliáról?

A vérképet tartalmazó leleten a fehérvérsejttípusok esetén, beleértve a neutrofil granulocitákat is, százalékos és abszolút értékekkel egyaránt találkozunk.

A százalékos érték (%) azt mutatja meg, hogy a neutrofilek az összfehérvérsejtszám hány százalékát teszik ki a keringésben.

Ezzel szemben az abszolút érték (abs., #) a neutrofil granulociták mennyiségét, vagyis a sejtek számát adja meg egységnyi térfogatú vérben.

Hirdetés

Normál esetben a százalékos érték 55 és 70 százalék közé esik, míg normális abszolút értékről rendszerint 2,5 és 8 G/l között beszélünk (2500-8000 sejt/µl) (1).

A fent megadott normál tartománytól az egyes laborok kisebb mértékben eltérhetnek.

A neutrofília a neutrofil granulociták számának a normál határérték (rendszerint 8 G/l abszolút érték) fölé történő, átmeneti vagy tartós emelkedését jelenti.

Mivel a neutrofilek a fehérvérsejtek közé tartoznak, a magas érték a laborleleten jellemzően a fehérvérsejtszámot is kórosan megnöveli. Ezt az állapotot leukocitózisnak nevezik.

A magas fehérvérsejtszám okairól, tüneteiről és a kezelési lehetőségekről bővebben itt olvashatsz.

A magas neutrofil granulocita szint (neutrofília) okai

Az emelkedett neutrofil érték az esetek többségében a szervezet valamilyen fertőzésre vagy különböző eredetű gyulladásra adott válaszreakciójának a következménye.

A neutrofília eredetét tekintve lehet:

  • elsődleges, amikor maga a neutrofil granulociták képződése szenved zavart a csontvelőben
  • másodlagos, amikor a szervezet különböző ingerekre (pl. bakteriális fertőzés) válaszolva fokozza a neutrofilek számát.

A magas neutrofil granulocita érték főbb okai:

  • fertőzés: jellemzően a bakteriális eredetű fertőzések járnak magasabb értékkel, de egyes vírusok, gombák és paraziták is okozhatnak ilyen irányú eltérést (pl. mandulagyulladás, középfülgyulladás, vakbélgyulladás, epehólyag-gyulladás, súlyosabb COVID-19 fertőzés stb.)
  • gyulladás: bármilyen akut vagy krónikus gyulladással járó folyamat járhat emelkedett neutrofil számmal; pl. szöveti sérülés, műtéti beavatkozás, égés, ízületi gyulladás, érgyulladás, szívinfarktus, akut veseelégtelenség, gyulladásos bélbetegség, krónikus májgyulladás stb.
  • dohányzás: a légutak krónikus gyulladását okozza 
  • megerőltető fizikai munka: átmeneti neutrofil szám emelkedéssel járhat, melynek okai az intenzív fizikai aktivitással együtt járó hormonális válaszok, izomsérülések és egyéb fiziológiai változások
  • stressz: nemcsak a fizikai megerőltetés, hanem az érzelmi stressz is eredményezhet a normálisnál magasabb értéket
  • terhesség: a kissé magasabb neutrofil szint terhesség alatt gyakran normálisnak tekinthető, ilyen esetben azonban fontos, hogy az egyéb lehetséges okok kizárásra kerüljenek
  • vérképzőszervi daganatos betegségek: ezek az elváltozások a neutrofil sejtek csontvelői túltermelődésével járnak/járhatnak együtt; pl. krónikus mieloid leukémia (jellemzően kifejezetten magas neutrofil számmal párosul), mielofibrózis, policitémia vera stb.
  • daganatos elváltozások: szolid tumorok is okozhatnak magas értéket
  • akut vérvesztés: ilyenkor a felszabaduló hormonok (kortizol, adrenalin), a kialakuló gyulladás és egyéb komplexebb mechanizmusok együttesen eredményezhetnek neutrofíliát
  • gyógyszermellékhatás: néhány gyógyszer is okozhat emelkedett értéket, pl. kortikoszteroidok, lítium, epinefrin (adrenalin)
  • diabéteszes ketoacidózis: ez az állapot a cukorbetegség egyik súlyos szövődménye; ilyenkor a gyulladásos válasz, a potenciális fertőzés, a stresszhormonok, az inzulinhiány, és az acidózis mind hozzájárulhatnak a magas neutrofil szinthez
  • Cushing-szindróma: a kortizol túltermelődésével jár együtt a mellékvesekéregben, mely a neutrofil granulociták számának növekedésével járhat együtt (2, 3, 4, 5, 6, 7, 8)

Kapcsolódó: Eozinofil granulocita: mit jelent a magas és alacsony érték?

Magas neutrofil szint alacsony limfocita értékkel párosulva

A limfociták a neutrofil granulocitákat követően a leggyakrabban előforduló fehérvérsejtek a keringésben. 

A neutrofilek számát elosztva a limfociták számával megkapjuk a neutrofil-limfocita arányt (NLR). Míg a neutrofilek a veleszületett immunrendszer tagjai, addig a limfociták az adaptív immunrendszerhez tartoznak, ebből kifolyólag az NLR érték rávilágít a két rendszer között fennálló viszonyra.

Hirdetés

A magas neutrofil érték alacsony limfocita számmal párosulva (vagyis a magas NLR) az emelkedés mértékének függvényében változó súlyosságú fertőzést és gyulladást, daganatos betegséget vagy krónikus gyulladással járó betegséget jelezhet.

A fentieken kívül azonban egyéb okai is lehetnek a magas NLR értéknek, amit a kezelőorvos mindig egyéb paraméterek és leletek, valamint a tünetek függvényében értékel.

Az NLR érték lehet átmenetileg vagy tartósan emelkedett, és általában 3 fölött tekinthető patológiásnak, vagyis ilyenkor a neutrofilek száma több, mint háromszorosa a limfociták számának (9).

A klinikai gyakorlatban az NLR-t többek között egyes rosszindulatú daganatos betegségek prognózisának meghatározására alkalmazzák. Emellett bizonyos esetekben egyes szív- és érrendszeri elváltozások, valamint tüdőgyulladás lefolyásának előrejelzésében is segítséget nyújthat (10, 11).

Hirdetés

A magasabb NLR érték általában nagyobb mértékű gyulladást jelez, ami jellemzően az adott betegség kedvezőtlenebb lefolyását vetíti előre.

Kapcsolódó: Alacsony neutrofil granulocita a laborban

Milyen tünetekkel járhat a magas neutrofil granulocita érték?

A magas neutrofil értékkel együtt járó tüneteket az emelkedett értéket kiváltó alapbetegség határozza meg.

Néhány lehetséges tünet:

  • láz
  • fáradékonyság, levertség, gyengeség
  • gyulladás jelei (duzzanat, melegség, vöröses szín, fájdalom, funkcióvesztés)
  • szédülés
  • ízületi fájdalom
  • légúti tünetek (pl. köhögés, légszomj, mellkasi fájdalom)
  • gyomor- bélrendszeri panaszok (fájdalom, hasmenés, hányinger, hányás stb.)
  • bőrkiütések
  • csontfájdalom
  • megduzzadt nyirokcsomók
  • akaratlan, hirtelen fogyás
  • éjszakai izzadás
  • máj-/lépmegnagyobbodás

A fentiek mellett, a háttérben álló megbetegedéstől függően számos egyéb tünet is jelentkezhet, ugyanakkor az is előfordulhat, hogy az emelkedett neutrofil granulocita szint mellé nem társulnak érdemi tünetek.

Kapcsolódó: Bazofil granulocita: mit jelent a magas és alacsony érték?

Kezelési lehetőségek 

Neutrofília esetén a terápiát elsősorban a mögöttes kórállapot határozza meg, melynek eredményessége esetén a magas neutrofil érték normalizálódhat.

Ha például valamilyen enyhébb bakteriális fertőzés áll a háttérben, akkor a kezelőorvos annak megfelelően állítja fel a terápiás tervet, melynek gyakran része valamilyen antibiotikum is.

Hirdetés

Az átmeneti jelleggel megemelkedő neutrofil szám hátterében nem feltétlenül áll kezelendő elváltozás. Súlyos megbetegedés esetén azonban sürgősségi ellátás és kórházi kezelés is szükségessé válhat.

Ha tetszett a cikk, hasonló tartalmakért kövesd az új Facebook oldalunkat!
Iratkozz fel ingyenes és hasznos tartalmakért!
Ezek is érdekelhetnek: